Monety na Madagaskarze noszą nazwę ariary. 1 złotych w 2022 ma wartość ponad 800 złotych. Waluta ta o kodzie MGA została wprowadzona w roku 2005. Wcześniej obowiązującą walutą w tym kraju był frank malgaski. Walutą, która była powszechnie wykorzystywaną jeszcze przed 1. wojną światową, jest frank francuski.
Ciekawostki dotyczące monet na Madagaskarze
Dopiero w 1925 wprowadzono obok niego frank malgaski. Ariary w Madagaskarze były wykorzystywane już od 1961 roku, kiedy to zaczęto emitować zarówno franki, jak i ariary, lecz dopiero od 1 stycznia 2005 roku stanowią one oficjalną walutę. W późniejszych latach, a zwłaszcza po 1993 roku, kiedy to wydano banknoty o nowych nominałach ariary, które coraz bardziej cieszyły się popularnością wśród mieszkańców Madagaskaru. W efekcie doprowadziło to do wydrukowania 31 lipca 2003 roku większej ilości ariarów w stosunku do franków malarskich, co niewątpliwie przyczyniło się do zmiany oficjalnej waluty w 2005 roku. Monety w formie ariarów mają nominały: 1, 2, 4, 5, 10, 20 oraz 50. Istnieją również dwie pozostałe monety, jedna ma równowartość 1/5 ariara i nosi nazwę Iraimbilanja, natomiast moneta o wartości 0,4 ariara nazywa się Venty sy Kirobo.
Problemy związane ze zmianą waluty 1 stycznia 2005 roku
Z tą zmianą wiązały się liczne problemy. W wielu krajach po kilku lat od denominacji w dalszym ciągu korzystano z dawnej waluty. Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie potrafiły czytać, myślało, że obie monety mają taką samą wartość, podczas gdy jeden ariar w momencie zmiany waluty był wart pięciokrotnie więcej, niż frank malgaski. Z tego względu mieszkańcy byli narażeni na nieporozumienia i oszustwa.