Trudno jest określić, kiedy konkretnie powstały pieniądze. Było to na pewno dawno temu, a do powstania przyczynił się handel towarami. Pierwszym systemem pozwalającym nabyć dobra był barter. Polegał on na wymianie jednego towaru na drugi. Z latami system ten ewoluował.
Powodem tego były różne wartości przedmiotów handlu, a także to że nie spełniały one wszystkich potrzeb. Wyznaczone zostały więc towary nazywane pieniądzem towarowym. Wartość tą spełniały łatwo podzielne oraz zaspokajające podstawowe potrzeby towary. Należały do nich między innymi: sól, zboże czy skóry zwierzęce. Z czasem towary konsumpcyjne zostały zamienione przez kruszce. Najlepiej funkcję tą pełniło złoto. Dawniej miara bogactwa kraju określana była ilością posiadania tego metalu szlachetnego.
Powstanie pierwszych monet
Z wiekiem jednak i metale stały się uciążliwie do handlu. Zazwyczaj były ciężkie i miały duże rozmiary. Ponadto ważenie, a następnie dzielenie każdego kawałka było czasochłonne. Zaczęto więc wybijać je w określone wartości w postaci sztabek. Kolejnym krokiem było dzielenie je na małe fragmenty w postaci kulek. Na kulkach wybijano postacie znanych królów i władców, co uniemożliwiło fałszowanie ich. Tak powstały pierwsze znaki pieniężne nazywane dzisiaj monetami. Pierwsze monety odkryto już w VII wieku p.n.e. na terenach obecnej Turcji. Stworzone zostały ze stopu złota oraz srebra. Uważa się, że rozpowszechnione zostały przez Fenicjan, którzy używali go jako środka płatniczego w basenie Morza Śródziemnego.
Powstanie pierwszych banknotów.
Ewolucja pieniądza jednak nie zakończyła się na monetach. Produkcja ich była bardzo kosztowna. Co więcej, ilość kruszców nie była dostateczna do ogólnego zapotrzebowania. Monety i metale zaczęto więc zastawiać u złotników w zamian za kwity depozytowe. Kwity te były dokumentem dowodowym na ilość posiadanych pieniędzy. Złotnicy byli zobowiązani do wydawania pieniędzy posiadaczom kwitu. Z czasem złotnicy wykształcili się jako bankierzy, natomiast kwity zamienione zostały w formę banknotów. Zaakceptowanie banknotów przez państwo spowodowało, że stały się one powszechnym środkiem płatności. Uważa się, że pierwszym krajem, gdzie stosowano pieniądze papierowe były Chiny. Następnie w XVII wieku znalazły one swoje zastosowanie w Europie.
Dokąd zmierza historia pieniądza? Czy czeka nas wyłącznie wirtualny pieniądz?